Refarm
» Biyogüvenlik konusunda Türkiye’nin öncü firmalarından Refarm A.Ş.’nin bilgi paylaşım web sitesine hoş geldiniz. English  |  Türkçe
 
 
Anasayfa »Ürün ve Hizmetlerimiz » Buzağı Beslenme Makineleri » Otomatik Besleme Sistemleri
 

» Otomatik Besleme Sistemleri

OTOMATİK BESLEME SİSTEMLERİ (HOLM&LAUE 100)

Holm&Laue'nin en önemli ürünü Holm&Laue 100 otomatik besleme sistemleridir. Sahada çok beğenilen ve tercih edilen bir üründür.

Merkezi besleme ünitesi içerisine buzağı mamasının konulduğu tamamen bilgisayar kontrollü bir sistemdir. Buzağıların boyunlarına responder denilen bilgisayarın buzağıyı tanımasını sağlayan tanıdıktan sonra verilmesi istenen besin maddelerini taze olarak hazırlayıp buzağının içmesi için servisine sunan bir sistemdir. 

Responder daha önce buzağının otomatik besleme istasyonuna uğramadığını kontrol eder. Elle besleme çok zaman almakta, çok fazla işçilik gerektirmekte ve buzağının içmesi gereken süt miktarı en fazla 2 öğünde verilebilmektedir. 

Oysa ki Holm & Laue 100 ile bu dezavantaj ortadan kaldırılıp, verilmesi gereken mama miktarı istenilen öğün sayısında buzağıya verilebilmektedir. 

Buzağının midesinin 4.bölmesi olan abomasum 1,5-2 litre hacme sahip olduğu için içmesi gereken 3 litrenin üzerindeki mama veya süt her öğüne 1,5 litre düşecek şekilde verilmelidir (enerji ve protein ihtiyacını karşılamak için günde 6-7 litre süt yada mama içirilmesi gerekmektedir) . Buda ancak öğün sayısını artırmakla gerçekleştirilebilir. Holm&Laue 100 ile buzağının içmesi gereken süt yada mama 4 öğünde verildiği için buzağının alması gereken miktar abomasum kapasitesini aşmayacak şekilde ayarlanarak verilebilir. 

Bu sayede buzağının henüz gelişmemiş olan midenin 1.bölmesi olan rumene süt geçmemiş olacak ve her hangi bir sindirim faaliyetin gerçekleşmediği rumen işlevselliğini kaybetmemiş olacaktır. Rumene süt yada mama geçtiğinde ise süt yada mama rumende uzun bir süre kalacak ve peynirleşerek rumenin gelişimini engelleyecektir. Bu olumsuzluk ileriki dönemlerde midenin tam kapasiteyle çalışmasını engelleyecek hayvanların yemden istenilen ölçüde yararlanamamasına sebep olacaktır. Dolayısıyla sağılır hayvana ne kadar yem verirsek verelim istenilen ölçüde süt verimi alamamamıza neden olacaktır. 

Buzağılara günlük ihtiyacından fazla süt içirilmemesi gerekmektedir. Fazla süt içirmek yaşamın ilk 10 gününde çok fazla problem çıkarmasa da 3-4 haftalardan sonra ciddi problemlere neden olmaktadır. Bu yüzden otomatik besleme sistemi buzağıların içmesi gerektiğinden fazlasını içmesine müsaade etmediğinden hem buzağıların sağlıklı büyümesi için hem de fazla süt yada mama içirilmesinden dolayı işletmeye getireceği ekonomik yüklerden kurtulması için önemlidir.Holm&Laue 100 otomatik besleme sisteminde küçük bir pompa vardır. Sadece Holm&Laue firmasında bulunan önemli bir özelliktir. Bu pompa yardımıyla hazırlanan süt yada mama, buzağının içmesi için gönderilir. Makine buzağının hava emmesine müsaade etmez. Aynı zamanda bu pompa makinenin deterjan ile temizliğinden (Alkali ve Asidik ürünler kullanılır) sorumludur. Servis hattına sıcak su göndererek hattın donmasını engeller. 

Holm&Laue 100 otomatik  besleme sisteminin diğer rakiplerine olan en önemli üstünlüğü rakiplerinde 1 tane otomatik besleme varken Holm&Laue 100 de 2 adet otomatik besleme vardır. Bu özelliği sayesinde aynı anda farklı guruplardan 2 buzağı aynı anda beslenebilmektedir. 1 karıştırıcı demek, eğer 4 farklı yerde otomatik besleme yapılabiliyorsa aynı anda sadece tek bir buzağı beslenebilir. Yani 1 buzağı içerken diğer 3 buzağı beklemektedir. Holm&Laue 100 de 2 adet karıştırıcı olduğu için aynı 2 buzağı beslenebilmektedir. 2 buzağı beslenirken diğer 2 buzağı beklemektedir. Dolayısıyla besleme süresinde çok önemli avantaj sağlar. 

Servis kısımları bilgisayarlı sistemden en fazla 8 metre uzağa konulmalıdır. 8 metrenin üzerindeki uzaklıklara kurulduğunda mamanın, suyun ve sütün servis kısmına pompalanmasında problemler görülebilir.

Servis kısımlarının birbirlerine yakın konulması, grupların birbirlerini etkileyip buzağıların beslenme şeklini öğrenmeleri için önemlidir. 
Holm&Laue 100 de emzik yerinden buzağı beslenirken ancak başını uzatarak beslenebilir. Bu sayede henüz gelişmemiş hiçbir sindirim faaliyeti olmayan rumene süt geçmesi engellenir. 

Buzağıların barındıkları ortama göre 2 çeşit besleme yöntemi vardır. Eğer buzağılar tekli kulübelerde bakılıyorsa besleme Milk Taxi ile, çoklu kulübelerde (Igloo) bakılıyorsa otomatik besleme sistemiyle yapılmalıdır.

Sağlıklı buzağılar için Hijyen İstasyonu!
Hijyen İstasyonu (HygieneStation); HL100 Otomatik buzağı besleme sistemi ile kullanılan yeni buzağı besleme istasyonudur. Son teknoloji ile dizayn edilmiş olup yeni işlevleri sayesinde hijyenik ve sağlıklı şekilde buzağılarınızı beslemek için tasarlanmıştır:


Her beslemeden sonra otomatik temizlenen emzik

Doğal içme pozisyonu

Artık 24 saat beslemek mümkün, LED ile emzik    
sürekli aydınlatılır.

                     
 
» FAALİYET ALANLARIMIZ » BİLGİ BANKASI » ÜRÜN VE HİZMETLER                        » ÜRÜN VE HİZMETLER » LİNKLER
· Hayvan Sağlığı
· Çevre Sağlığı
· Gıda Güvenliği
· İnsan Sağlığı

» İLETİŞİM
· Adres Bilgileri
· Mesaj Formu
· Site Haritası

·  Hayvan Sağlığı
·  Ruminant Ürünleri
·  Kanatlı Ürünler
·  Equine

·  Evcil Hayvanlar

·  Akuakültür

·  Çevre Sağlığı

·  Rodent Kontrol


· Dezenfektanlar
· Aşı Stabilizatörleri
· Su pH düzenleyicisi
· Rodent Kontrol Ürünleri
· Haşere Kontrol Ürünleri
· Kuluçka Makineleri ve
  Otomasyon Sistemleri

· Yumurta Sanitasyon Makineleri
   ve Vakum Tankı

· Buzağı / Oğlak Kulübeleri
· Buzağı Besleme Makineleri
· Buzağı Mamaları
· Kuzu / Oğlak Mamaları
· At Performans Ürünü

· Yem Katkı Maddeleri ve
  Konsantre Civciv Besleme Ürünü

· Havalandırma Sistemleri

· Sera-Bir
· Set Bir
· Tusedad
· Yum-Bir
· Visad
Tüm hakları saklıdır. Copyright © 2014 Web Tasarım Data1